... 

Minima vaikų išradimų diena

Šiandien minima tarptautinė vaikų išradimų diena. Sausio 17 diena pasirinkta neatsitiktinai - tądien 1706 m. gimė JAV mokslininkas, išradėjas ir politikas Bendžaminas Franklinas. Nors šiais laikais B. Franklinas labiau žinomas kaip elektros teorijos pradininkas,  žaibolaidžio išradėjas ir vienas iš JAV Konstitucijos autorių, tačiau jau būdamas 12 metų jis išrado pirmuosius kojų plaukmenis. Per pastaruosius šimtmečius išradimų pasipylė lyg iš gausybės rago, o kai kurių jų autoriai yra neeilinių gabumų vaikai. Tramplinas, žieminės ausinės ar Brailio raštas – visi šie išradimai buvo sugalvoti autorių, kuriems tuo metu dar nebuvo 18 metų.

 

Vienas naujausių išradimų – dešimtmečio Bišopo Kario Penktojo (angl. Bishop Curry V) iš Teksaso valstijos (JAV) sukurtas prietaisas, padėsiantis išvengti kūdikių mirčių, kai tėvai juos trumpam palieka automobiliuose karštą vasaros dieną. Penktoko sukurtas prietaisas būtų įtaisytas vaiko kėdutėje, imtų pūsti vėsų orą, jeigu automobilyje darytųsi per karšta, ir perspėtų tėvus apie pavojų vaiko gyvybei.

 

Lietuvos vaikai gali drąsiai varžytis su mažaisiais genijais iš viso pasaulio. Nuo 1996 m. aktyviai dalyvaudami Europos Komisijos Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, jie kasmet laimi specialiuosius prizus bei apdovanojimus. 2011 m. I vietą šiame konkurse užėmęs Povilas Kavaliauskas, šiuo metu jau vadovauja Infekcinių ligų ir patogeninės mikrobiologijos institutui. Institute atliekami tame pačiame konkurse 2016 m. dalyvavusios ir specialųjį prizą laimėjusios Rūtos Prakapaitės sumanyti antimikrobinio tvarsčio iki-klinikiniai tyrimai, leisiantys pritaikyti tvarstį praktiniam naudojimui gydymo įstaigose arba įvykus nelaimingiems atsitikimams.

 

Praeitą rudenį pirmą kartą Lietuvos istorijoje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos moksleivės Gabija Imbrasaitė ir Aleksandra Kriukelytė buvo apdovanotos Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos specialiuoju prizu  (angl. „WIPO Shoolchildren‘s Trophy“) už mokslinį – tiriamąjį darbą „Bioplastiko su mėlynuoju pelėsiniu grybu  poveikis kriaušių nokimui ir išsaugojimui“, kuris apsaugo kriaušes nuo bakterijų ir leidžia ilgiau išlikti šviežioms. 

 

Daugiau įdomių istorijų apie vaikų išradimus:

Prizais apdovanoti vaikų moksliniai išradimai suteikia vilčių ateičiai (anglų kalba)

10 įdomiausių išradimų, kurių autoriai – vaikai (anglų kalba)

Beprotiški vaikų išradimai, kurie tapo tikrais produktais (anglų kalba)2018-01-17Jūsų elektroninio pašto adresas:
Pasirinkite temą:
     Data: 2018-08-17, 06:44:11